Montaż rynien krok po kroku 0
Montaż rynien krok po kroku

Montaż rynien krok po kroku

System rynnowy to istotna część infrastruktury budowlanej. Odpowiada on za prawidłowe odprowadzenie wody deszczowej z powierzchni dachu. Dlatego ważnie jest, aby montaż rynien przeprowadzić zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się sprawnie działającym systemem przez wiele lat. Działa on bardzo prosto, wykorzystując grawitację. Podczas montażu elementów rynnowych należy uwzględnić spad,  dzięki któremu woda odprowadzana jest do rury spustowej. Następnie może ona odprowadzać wodę nie tylko do systemu kanalizacji, ale równie dobrze do zbiorników, z których potem będziesz mógł wykorzystać ją na przykład od podlewania ogródka czy szklarni.

Z jakiego materiału rynny wybrać?

Najpopularniejszym rodzajem rynien są te z tworzywa sztucznego i stalowe. Te pierwsze są tańsze i łatwiejsze w montażu, te drugie są bardziej wytrzymałe i odporniejsze na działanie warunków atmosferycznych.

Od czego zacząć montaż?

Najpierw musisz wyznaczyć miejsce leja spustowego, będzie to najniższy element całego systemu. Jeśli już wiesz, gdzie będzie znajdował się lej, możesz zacząć montować haki, w które musisz się wcześniej wyposażyć. Wyróżnia się ich dwa rodzaje, doczołowe i połaciowe. Te pierwsze montuje się do deski czołowej, natomiast te drugie do krokwi pod połacią dachu. Jednak niezależnie od tego, które haki wybierzesz, musisz pamiętać o kilku rzeczach podczas ich montażu.

  • Zgodnie z normami haki nie powinny być rozstawione od siebie dalej niż o 50 cm.
  • Nie powinny też być oddalane na więcej niż 15 cm od łączeń i odpływów.
  • Hak, który położony będzie najbliżej rury spustowej, czyli tej pionowej, która odprowadzać będzie całą wodę „w dół”, musi być położony najniżej,
  • Przy montażu haków musisz też pamiętać, aby górna krawędź rynny nie wystawała ponad przedłużenie połaci dachowej. Pozwoli to zabezpieczyć rynnę przed uderzeniami spadającego z dachu śniegu.
  • Hak położony najdalej od rury spustowej musi być położony najwyżej, tak aby cała rynna była lekko nachylona, najlepiej pod kątem 2-5 stopni, czyli 2-5 mm na każdy metr długości systemu, w stronę rury spustowej.
  • Ważne jest też, aby rura wystawała przynajmniej połową swojej szerokości poza zakończenie pokrycia dachu.

Pamiętaj o spadku

Aby zachować spadek, możesz do tego wykorzystać sznurek. Najpierw zamontuj dwa skrajne haki, ten najbliżej i najdalej od rury spustowej. Potem przeciągnij sznurek pomiędzy nimi, w ten sposób łatwo i szybko ustalisz położenie pozostałych haków, zachowując odpowiedni spadek.

Dotnij rynny na odpowiednią długość

Fragmenty rynien mają określona długość. Zapewne połączenie kilku nie będzie idealnie pasować do długości Twojego dachu, dlatego konieczne będzie przycięcie jednego kawałka, pamiętaj przy tym, aby użyć do tego odpowiednio ostrej piły.

Montaż rynien w uchwytach i łączenie

Rynnę łączy się wkładając jej dwie części w specjalną złączkę.

Postępując zgodnie z tymi zasadami, nie powinieneś mieć problemów z ułożeniem systemu rynnowego, a on sam będzie działać sprawnie przez wiele lat.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl