Deszczówka jest ważna, czyli jak wybrać skuteczny system rynnowy? 0
Deszczówka jest ważna, czyli jak wybrać skuteczny system rynnowy?

Deszczówka jest ważna, czyli jak wybrać skuteczny system rynnowy?

Najważniejsza substancja na planecie, która jest składnikiem wszystkich organizmów żywych daje życie, ale może i szkodzić. Woda może wyrządzać szkody powoli i niezauważalnie. Zwłaszcza, jeśli chodzi o budynki. By chronić elewację przed wilgocią niezbędny jest odpowiedni system rynnowy.

System rynnowy to instalacja, która odpowiada za skuteczne odprowadzanie wody z dachu. Jego zadaniem jest odseparowanie ścian budynku od wilgoci. Ale poza tym system rynnowy zapewnia dachom bezpieczeństwo i pomaga w gospodarowaniu wodą.

Elementy systemu rynnowego

Jakość i materiał wykonania systemów rynnowych mają ogromny wpływ na izolację podmurówki oraz elewacji przed zaciekami. Estetyka ma tu znaczenie drugorzędne, chociaż nierzadko spotyka się konstrukcje urągające wszelkim normom i dodatkowo stanowiąca zagrożenie.

W skład systemu rynnowego wchodzą przede wszystkim:

  • Rynny – przewody o otwartym przekroju, najczęściej półokrągłym (ale są również o przekroju prostokątnym, trapezowym lub kwadratowym), do których z dachu spływać będzie woda
  • Narożniki wewnętrzne i zewnętrzne – elementy łączące rynny w wewnętrznych i zewnętrznych narożach budynku
  • Rury spustowe – zamknięte odcinki rur dopasowane kształtem do rynien, montowane pionowo
  • Wylewki – kształtki montowane na końcu rur spustowych, to one kierują wodę deszczową poza obręb budynku
  • Odpływy – odcinki rynny z otworem włączającym rurę spustową do systemu. Mogą być przelotowe i końcowe
  • Łączniki do rynien i rur spustowych – pozwalają łączyć rynny w linii prostej lub zmieniać kierunki rur spustowych
  • Haki i uchwyty rynnowe – elementy wspierające rynny
  • Obejmy – elementy służące do montażu rur do elewacji budynku

Dodatkowymi elementami systemu będą kolanka, trójniki, redukcje, denka, sitka i inne elementy montażowe. Poszczególne elementy najlepiej spełniają swoje zadanie, jeśli stanowią zestaw lub posiadają gwarancję kompatybilności.

Najważniejsze elementy montażu systemu rynnowego

Systemowi rynnowemu potrzebny jest dedykowany montaż, bo każdy dach jest inny. Montaż haków na wysokości krokwi, ich właściwe gięcie i zachowanie odpowiedniego spadku – to podstawowe zasady wykonania spełniającego swoje zadanie stelaża. Idealne dopasowanie części składowych jest znacznie łatwiejsze w przypadku zestawów od jednego producenta, w których np. złączki czy denka  montowane są na docisk. Nieprawidłowe obliczenia związane ze średnicą rynien i rur, za małe spady oraz niepoprawny montaż będą sprzyjać pozostawaniu wody w rynnie, a czasem nawet jej przelewaniu.

Jakie rury do jakiego budynku?

Ułożenie poszczególnych elementów systemu rynnowego zależy od kształtu budynku i powierzchni dachu. By dobrać kompletny system rynnowy niezbędne będzie określenie efektywnej powierzchni dachu. Jeśli chodzi i przekrój rynien, najpopularniejsze są te o przekroju półkolistym i średnicy między 125 a 135 mm, jeśli chodzi o budynki jednorodzinne. W każdym przypadku rynna ma średnicę większą niż rura spustowa i tak w systemie o średnicy rynny 125 mm, rura spustowa będzie miała średnicę około 150 mm. W budynkach wielorodzinnych czy w budownictwie przemysłowym stosuje się rynny o średnicy większej niż 150-160 mm. Nie bez znaczenia w doborze odpowiedniego wymiaru rynien i rur ma też kształt dachu, materiał jego wykonania oraz średnie opady występujące w danym obszarze.

System rynnowy – jaki materiał wybrać?

Uszkodzenia mechaniczne i ekspozycja na zmienne warunki atmosferyczne – to elementy, z którymi musi poradzić sobie system rynnowy. Poza trwałością rynny muszą być również estetyczne i dostosowane do architektury.

RYNNY MIEDZIANE


Najtrwalsze i najdroższe rozwiązanie, którego wytrzymałość ocenia się na nawet 250-300 lat! Ich wadą może być zmiana koloru po latach użytkowania, nie nadadzą się również na dachy pokryte blachą aluminiową z uwagi na możliwość elektrokorozji.

RYNNY STALOWE I ALUMINIOWE


Trwałość rynien aluminiowych szacuje się na około 100 lat. Odpowiednio gruby rdzeń zapewnia trwałość, zaś powłoka z tworzywa sztucznego chroni przed wiatrem, wodą i promieniami UV. Rynny stalowe cynkowane są galwanicznie, co zabezpiecza je przed korozją. Ich trwałość jest nieco mniejsza niż rynien aluminiowych.

RYNNY Z PCV


Są tanie i nie wymagają konserwacji, deszcz łatwo zmywa z nich zabrudzenia, niestety zmiany temperatur powodują ich rozszerzanie i kurczenie. To właśnie tę cechę trzeba wziąć przede wszystkim pod uwagę przy wymiarowaniu poszczególnych elementów systemu.

Wśród innych dostępnych na rynku rodzajów rynien mamy również te cynkowo-tytanowe oraz wykonywane na zamówienie systemy z rynnami drewnianymi.

W sytuacji, kiedy wybór systemów rynnowych jest tak szeroki, nie ma potrzeby zadowalać się półśrodkami. Dobrze dobrany i zamontowany system rynnowy nie tylko zabezpiecza przed wilgocią elewację, ale może bez naszego udziału odzyskiwać i oczyszczać wodę deszczową.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl